bosch_1600a02ng4
bosch_1600a02ng4_2
bosch_1600a02ng4_3
bosch_1600a02ng4_4
bosch_1600a02ng4
bosch_1600a02ng4_2
bosch_1600a02ng4_3
bosch_1600a02ng4_4
BOSCH 1600A02NG4 Electrician's tool set in L-BOXX 136 37-piece set
361.79 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
set
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Scope of delivery
  • 1 600 A02 ND8 - Single-pole phase tester SL3x65
  • 1 600 A02 ND9 - VDE diagonal side cutter 160 mm
  • 1 600 A02 NB9 - VDE screwdriver PH2x125
  • 1 600 A01 6ZH - Spare blades 10 pieces
  • 1 600 A02 NE1 - VDE combination pliers 180 mm
  • 1 600 A02 NC0 - VDE screwdriver SL2,5x75
  • 1 600 A02 NE3 - VDE straight pliers 200 mm
  • 1 600 A01 2G0 - L-BOXX 136
  • 1 600 A01 6BT - bench hammer
  • 1 600 A01 V3H - Universal carpet knife with retractable blade
  • 1 600 A02 NC3 - VDE screwdriver SL5.5x100
  • 1 600 A02 NE5 - VDE water pump pliers 250 mm
  • 1 600 A02 NC4 - VDE screwdriver SL6,5x125
  • 1 600 A02 NE6 - VDE crimping pliers 180 mm
  • 1 600 A02 NE7 - VDE universal wire stripper 160 mm
  • 1 600 A02 NC6 - VDE screwdriver TX15x75
  • 1 600 A02 NE9 - VDE spanner 8 mm
  • 1 600 A02 NC7 - VDE screwdriver TX20x100
  • 1 600 A01 TH5 - Hexagon socket spanner 9 pcs.
  • 1 600 A02 NC8 - VDE screwdriver TX25x100
  • 1 600 A01 6BN - Spirit level 25 cm magnetic
  • 1 600 A02 NF0 - VDE spanner 10 mm
  • 1 600 A02 NF1 - VDE spanner 13 mm
  • 1 600 A02 NF2 - VDE spanner 17 mm
  • 1 600 A02 ND2 - VDE screwdriver PZ2x125
  • 1 600 A02 NF4 - VDE cable cutter 200 mm
  • 1 600 A02 NF5 - VDE cable cutter
Product description
Extremely versatile and handy - 37-piece mixed hand tool set
An electrician or plumber needs a variety of tools for the job. These tools must not only be handy, but also comply with all legal requirements. The 37-piece set of hand tools includes a wide range of tools that are often needed. This allows all common jobs to be carried out, such as measuring, carpentry, removing nails, cutting cables, tightening screws or stripping cables. The included tools are not only handy because of their superior ergonomics. The insulated hand tools also make work safer. They are tested to 10,000 V and are VDE-certified to 1,000 V in accordance with DIN EN/IEC 60900. The single-pole phase tester has a detection range of 120-250 VAC and is certified in accordance with DIN VDE 0680-6.